Lundarundan 2013

Dags för vår rookie att ta sig an 2013 och som ordspråket säger ”När fan blir gammal blir han religiös”, kan det även gälla rookien?”

Lundarundan 2013 lärde mig mycket, är inte direkt religiös och är inte med i svenska kyrkan sedan lång tid tillbaka. Men religionen i Sverige har utvecklats genom tiden från att vara ett medel för makten att styra massorna till att bli fristående. Så är nog mer positiv till svenska kyrkan nuförtiden.

Lundarundan 2013 delade jag upp med att både cykla och promenera, en större del av kontrollerna ligger mer koncentrerade till mitten av kartan. Jag cyklade en dag tillsammans med dottern och tog en promenad en annan dag inne i centrum och passade då på att göra andra ärenden.

Ett minne som dök upp på rundan var i norr där jag är uppväxt och det var en ung kvinnlig präst som på den tiden startade upp ungdomsverksamhet med nya grepp i kyrkans lokaler. Där provade jag som 10-åring! i mysrummet att röka cigaretter för första och sista gången, prästen blev inte glad på oss med all rätt.
Hon är nu biskop emerita 🙂

Var lärorikt att se mångfalden som finns i Lund och även andra kopplingar som man hade gjort till temat så var återigen en givande runda. Det var bara ett mindre antal förändringar och de finns som vanligt att ta del av här:https://lundarundan.lundsok.se/tips-forandringar-2000-2020/

Var lite kyligare under denna rundan, solen syntes inte till under de dagarna jag var ute så visst märktes det att soltimmarna har varit få senaste veckorna…”

Lämna en kommentar